con infoinfo@hdz-grude.org          con tel+387 39  662  064

.

slajder1

{tab=To je glas koji donosi pobjedu}


"To je glas koji donosi pobjedu!"

"Oni svoje odluke donose u tišini. S Hrvatskom u srcu. Vrijedi li njihov glas zbog toga manje? Ne. To je glas koji donosi pobjedu!"


 

 {tab=Predizborni skup u Mostaru}

thumb_hdzh-35Jadranka Kosor posjetila Međugorje i Grad Mostar, gdje je održan središnji predizborni skup HDZ za XI. izbornu jedinicu

MOSTAR, 30. studenoga 2011. godine, Predsjednica HDZ i Vlade Republike Hrvatske Jadranka Kosor u srijedu, 30. studenoga 2011. godine je u obilasku XI. izborne jedinice posjetila Međugorje i Mostar.

Predsjednica Jadranka Kosor nalazila se u posjetu Međugorju I Mostaru, gdje se održao središnji predizborni skup HDZ-a za XI. izbornu jedinicu. U kratkom obraćanju novinarima nakon sastanka s predsjednicima HDZ-a BiH i HDZ-a 1990, Kosor je istaknula da Hrvatska ima ustavnu obvezu brinuti o interesu Hrvata izvan domovine pa tako i o interesima Hrvata u BiH.

Podsjetivši da će 1. srpnja 2013. Hrvatska postati punopravnom članicom Europske unije, Kosor je ocijenila kako će tada pozicija Hrvatske u potpori Hrvatima u BiH biti puno snažnija. "Mi kao 28. članica EU-a s našim ćemo prijateljima za europskim stolom dodatno snažno poticati rješavanje problema u BiH, kako bi Hrvati zaista bili osnaženi i kako se ne bi tretirali kao manjina", kazala je Kosor.

Dodala je kako će Hrvatska i dalje snažno podupirati BiH na njezinom euroatlantskom putu te jačati poziciju hrvatskog naroda u BiH.

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović pozvao je građane BiH, koji imaju pravo glasa na hrvatskim parlamentarnim izborima, da daju potporu listi HDZ-a u XI. izbornoj jedinici jer, kako je rekao, HDZ može osigurati jednakopravan status hrvatskog naroda u BiH.

Predsjednik HDZ-a 1990 Božo Ljubić izrazio je uvjerenje da će tri mandata iz XI. izborne jedinice pripasti kandidatima s HDZ-ove liste koji će, po njegovim riječima, u Hrvatskom saboru znati artikulirati interes Hrvata iz BiH i Hrvata iz dijaspore. "S obzirom da će Hrvatska za nešto više od godinu dana postati članica Europske unije, uvjeren sam da će ova tri zastupnika biti most BiH prema Europskoj uniji i da će zajedno sa saborskom većinom poduprijeti nastojanja Hrvata u BiH za otvaranjem pune ravnopravnosti i poduprijeti BiH na ubrzanom putu ka EU", kazao je Ljubić.

Predsjednica HDZ-a Jadranka Kosor pozvala je u srijedu u Mostaru Hrvate u Bosni i Hercegovini da glasuju za ovu stranku na predstojećim izborima za Hrvatski sabor u XI. Izbornoj jedinici ističući da će Hrvatska kada postane članica Europske unije biti u mogućnosti snažnije poduprijeti nastojanja Hrvata u BiH i kako se ne bi odnosilo prema njima kao manjini.

"Mi kao 28. članica EU-a s našim ćemo prijateljima za europskim stolom dodatno snažno poticati rješavanje problema u BiH kako bi Hrvati zaista bili osnaženi i kako se ne bi tretirali kao manjina", rekla je Kosor nakon susreta s predsjednicima HDZ-a BiH Draganom Čovićem i Božom Ljubićem u Mostaru gdje je tijekom dana održala i predizborni skup.

Predsjednica je posjetila i svetište u Međugorju te položila je vijenac i zapalila svijeće ispred središnjeg spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima u Mostaru.

Na predizbornome skupu je poručila da su ovi izbori povijesni za Hrvatsku i Hrvate zbog čega je HDZ nastojao oko sebe okupiti sve one 'koji misle hrvatski'.

Predsjednica Kosor je upozorila hrvatske birače u BiH da je 'Milanović prije posljednjih izbora u BiH jasno podržao Lagumdžiju što je poruka svima vama'.

Pri spomenu prvog predsjednika Franje Tuđmana ali i legendarnog hrvatskog zapovjednika, generala Damira Krstičevića, koji je bio na predizbornome skupu, dvoranom Hrvatskoga doma hercega Stjepana Kosače u Mostaru prolomio se dugotrajan pljesak nazočnih. Istaknula je i kako će 9. prosinca potpisati pristupni sporazum Republike Hrvatske s Europskom unijom i to naliv perom kojega joj je darovao Sveti otac Benedikt XVI.

Nastojeći i na taj način svjedočiti vrijednosti i kršćanske korijne Hrvatske.

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović pozvao je građane BiH, koji imaju pravo glasa na hrvatskim parlamentarnim izborima, da daju potporu listi HDZ-a u XI. izbornoj jedinici jer, kako je rekao, HDZ može osigurati jednakopravan status hrvatskog naroda u BiH.

Predsjednik HDZ-a 1990 Božo Ljubić izrazio je uvjerenje da će tri mandata iz XI. izborne jedinice pripasti kandidatima s HDZ-ove liste. Pri tome ih je pozvao da "Herceg-Bosnu vole i zastupaju'. Ljubić je ocijenio posve legitimnim da Hrvati traže svoju federalnu jedinicu u BiH kad Bošnjaci i Srbi imaju svoju.

Izbori za Hrvatski sabor u BiH i dijasporu odvijat će se dva dana u subotu 3. i nedjelju 4. prosinca na četiri lokacije na kojima će biti 30-tak izbornih mjesta. Uz HDZ, liste u dijaspori, gdje se biraju trojica zastupnika u Hrvatski sabor, ima još četrnaest političkih stranaka.

U mostarskom Hrvatskom domu Herceg Stjepan Kosača predstavili su se kandidati liste HDZ-a XI. izborne jedinice: Ilija Filipović, Milijan Brkić, Perica Jelečević, Drago Prgomet, Ivo Miro Jović, Marija Rapo, Saša Cirger i Josip Bilaver.

Predsjednica HDZ-a Jadranka Kosor pozvala je u srijedu u Mostaru Hrvate u Bosni i Hercegovini da glasuju za ovu stranku na predstojećim izborima za Hrvatski sabor u XI. Izbornoj jedinici ističući da će Hrvatska kada postane članica Europske unije biti u mogućnosti snažnije poduprijeti nastojanja Hrvata u BiH i kako se ne bi odnosilo prema njima kao manjini.

 

Za više fotografija kliknite ovdje!

{tab=Intervju Milijan Brkić}

thumb_DSC_1727MOSTAR, 1. 12. 2011. Milijan Brkić kandidat je HDZ-a RH-a u 11. izbornoj jedinici. U otvorenom razgovoru za Dnevni list govori o svom programu, dosadašnjem odnosu Hrvatske prema Hrvatima u BiH i svijetu te o smjernicama svog i programa HDZ-a RH.
- Moje je mišljenje da Hrvati u BiH moraju odlučiti što je strateški interes. Zatim taj interes treba pretočiti u ozbiljne strateške programe. Ako tako postupimo i uradimo, onda ne vjerujem da to neće hrvatska politika prihvatiti, kaže Brkić

Tijekom predizborne kampanje obišli ste mnoge gradove diljem BiH. Kako biste ocijenili trenutačno stanje Hrvata u BiH te koliko Hrvatska može pomoći da se to stanje poboljša?
- Da obišao sam s kolegama na listi brojna područja i susreo se s mnogim Hrvatima. Čini mi se da se kod Hrvata u BiH uvukao neki lagani pesimizam s jedne strane, ali i snažna volja i želja da se ide dalje s druge strane. Nezadovoljni su svojim položajem u BiH i tu vidim veliku odgovornost tzv. platforme. Imaju povjerenje u političko vodstvo Hrvata u BiH misleći prije svega na vodstvo oba HDZ-a u BiH. Od Hrvatske traže veći angažman, to nije tajna i Hrvatska može i čini puno na poboljšanju stanja Hrvata u BiH. Hrvati su konstitutivan narod u BIH i to se treba i mora s ponosom isticati. Potpora koju Hrvatska pruža Hrvatima u BiH je neupitna, a odvija se u okviru odnosa dviju suverenih država i institucija međunarodne politike i prava. Nadalje, Hrvati u BiH moraju, kroz svoje predstavnike u Saboru, jačati i izgrađivati položaj hrvatskog naroda u BiH. Uspjeh Hrvata u BiH je uzajamni uspjeh, a kroz njega se treba izgrađivati bolja BiH. Hrvatska je uvijek bila i bit će oslonac, potpora i pouzdan partner stoga se nikako ne mogu složiti s pojedinim konstatacijama kako se Hrvatska ponaša "maćehinski" prema svome narodu. Kroz par dana potpisujemo pristupni sporazum s Europskom unijom pa sam siguran kako ćemo i na ovome putu biti partneri i podupiratelji, jer nam je u interesu da obje zemlje idu europskim putem. Siguran sam kako će se Hrvatima u BiH otvoriti i nove mogućnosti sudjelovanja u gospodarskom, kulturnom i svakom drugom životu zajednice europskih naroda, a s druge strane, Hrvatska će biti snažan zagovornik proširenja EU-a na cijelu jugoistočnu Europu


Ogromna većina bh. Hrvata smatra kako je Republika Hrvatska samo nijemi promatrač sve većeg pogoršanja položaja Hrvata u BiH, iako je njezina ustavna obveza, ali i obveza kao potpisnice Daytona, da se brine za očuvanje interesa bh. Hrvata. Dijelite li ovo stajalište?
- Nikako se ne slažem s ovim mišljenjem, jer je Hrvatska kroz svih dvadeset godina samostalnosti aktivno sudjelovala u očuvanju interesa Hrvata u BiH i značajno je pomagala Hrvatima u BiH i dijaspori. To govore činjenice. Međutim, čini mi se kako Hrvati u BiH o tomu nisu dovoljno informirani. Tu vidim jedan problem, neki šum u komunikaciji. Obilazeći mjesta diljem BiH, uočio sam kako kod Hrvata postoje samopouzdanje i svijest da se vlastitim snagama, u okviru institucija BiH, mogu i moraju izboriti za svoj ravnopravan položaj u BiH. S druge strane, vlada mišljenje kako Hrvatska nije bila dovoljno retorički agresivna kada je u pitanju pozicija Hrvata u BiH. Moramo znati kako je Hrvatska prolazila zadnjih godina kroz osjetljivu fazu pregovora i približavanja Europskoj uniji i da se svaki politički pokret nalazio pod povećalom. U svakoj politici, pa i u odnosu Hrvata u BiH, postoje neka otvorena pitanja koja čekaju rješenja ili pogodan trenutak kako bi se pronašlo i prihvatilo neko kompromisno, ali i pravedno rješenje. U Hrvatskoj postoji konsenzus o nužnosti prijateljskih odnosa te potpori ravnopravnosti Hrvata u BiH. Jednako tako, potrebno je jačati gospodarsku, ali i svaku drugu suradnju. Nadalje, kako sam već rekao, postoji suglasje da trebamo pomagati ulazak BiH u Europsku uniju i NATO.

Koje su osnovne smjernice Vašeg, odnosno programa HDZ-a Republike Hrvatske? Što Vaši birači mogu očekivati od Vas ukoliko uđete u Hrvatski sabor?
- Moje kolege i ja, ako budemo izabrani, istinski želimo biti glas Hrvata u Hrvatskom saboru i u hrvatskom društvu. Glas Hrvata mora se čuti ne samo u saboru nego i u medijima, kulturi, obrazovanju i na svim mjestima gdje ima interesa za našu dijasporu i Hrvate u BiH. Želimo jače povezati dijasporu s maticom zemljom, prije svega Hrvate u BiH s hrvatskim političkim vodstvom i društvom u cijelosti. Naša primarna zadaća je snažan politički angažman koji će pomoći Hrvatima u BiH da se izbore za svoju konstitutivnost i jednakopravnost u BiH. Politički pritisak za ta prava mora dolaziti iz Zagreba. Mi želimo biti predvodnici takve politike hrvatske Vlade i Hrvatskog sabora, politike koja će se jače i snažnije angažirati na ostvarivanju političkih i drugih ciljeva Hrvata u BiH i potreba Hrvata prema Hrvatskoj, regiji i EU-u.
Dosadašnji zastupnici HDZ-a iz 11. izborne jedinice uglavnom su služili kao "dizači ruku" za stranačke interese, a vrlo malo ili nikako se nisu bavili gorućim temama građana koji su ih birali.

Zbog čega je to tako i hoćete li, u slučaju da sjednete u zastupničku klupu, promijeniti ovu dugogodišnju praksu?
- Ovdje sam kako bih dobio povjerenje moga naroda da zastupam njihove interese u Hrvatskom saboru. Interesi i glas Hrvata u BiH čuli su se i čut će se i nadalje u Hrvatskome saboru. Tko radi, taj i griješi pa tako dopuštam da su očekivanja birača bila drukčija, što je i njihovo pravo. Jednako tako, dopuštam da i danas tu ljestvicu postave visoko jer je to svakome, pa i meni izazov, za daljnji politički rad i za poboljšanje kvalitete života vlastitoga naroda. Ono što sam radio tijekom dosadašnje karijere, radim i danas – obilazim teren i slušam narod što ima za reći. Kao što je 90-ih Hrvatska bila moja bojišnica, moja politička bojišnica u očuvanju interesa Hrvata u BiH i dijaspori bit će ovaj predivni svijet, narod s kojim sam tih dana dijelio i strahove i nade i očekivanja. U Saboru ću predstavljati njih i nikako neću i ne smijem zaboraviti njihove potrebe i probleme.

Od ove godine dijaspora daje fiksnu kvotu od tri zastupnika, za što su digli ruke i svi tadašnji zastupnici iz 11. izborne jedinice. Kako gledate na tu odluku s obzirom da su mnogi Hrvati iz BiH to doživjeli kako još jedan znak da se službeni Zagreb prema njima odnosi maćehinski?
- Zasigurno da smo svi osjetljivi kada nam se dovode u pitanje naša prava, ali postoje i obveze RH. Razgovori između parlamentarnih stranaka u Hrvatskoj nisu bili jednostavni, ali rješenje na kojemu smo se usuglasili su tri parlamentarna zastupnika i dva dana za glasovanje unutar kojih birači mogu izići na birališta. S druge strane, ako politiku shvatimo kao umijeće mogućeg, realnog u danom trenutku i ako tu odluku stavimo u kontekst vremena i političkih odnosa u Hrvatskoj, nemam ja pravo biti kritičan. Ako gledamo s druge strane, pitanje 11. izborne jedinice uvijek je bilo predmet predizbornih prepucavanja, ovako je to pitanje riješeno i danas se bavimo pitanjima kako poboljšati kvalitetu života.

Mnoga su otvorena pitanja između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine o kojima se u Saboru vrlo malo čuje. Hoćete li inzistirati na njihovom konačnom rješenju?
- Neka pitanja su otvorena i ona su politička realnost. S pozicije Hrvata iz BiH koji živi u Hrvatskoj stalo mi je da su ti odnosi na visokoj prijateljskoj razini. Od svih otvorenih pitanja ja smatram da je najotvorenije negiranje izborne i političke volje Hrvata u BiH. Ja ću se u Saboru baviti tim pitanjima. Da, ja želim vidjeti BiH u euroatlantskim institucijama. Ali političke elite u BiH iz reda drugih naroda moraju shvatiti da nema Europe kroz gaženja prava Hrvata u BiH. U tom kontekstu ja želim biti glas Hrvata iz BiH u Hrvatskom saboru i hrvatskom društvu.

U prošlosti su se mogle čuti mnoge zamjerke na način raspodjele financijske pomoći koji Republika Hrvatska šalje bh. Hrvatima. Kakvo je Vaše stajalište o ovoj problematici?
- Jednostavno se ponovno ne mogu složiti s ovom konstatacijom, naime, prije neki dan je, usred krize koja pogađa cijelu Europsku uniju; Vlada na čelu s gospođom Jadrankom Kosor odobrila 16 milijuna kuna za Hrvate u BIH. Projekti, za koje je novac izdvojen, jesu financiranje obrazovnih, kulturnih, znanstvenih i zdravstvenih programa i projekata u Bosni i Hercegovini. U ovoj odluci Vlade stoji kako su to projekti od interesa za hrvatski narod u Bosni i Hercegovini, a prihvaćena su točno 373 zahtjeva. Moje je mišljenje da Hrvati u BiH moraju odlučiti što je strateški interes. Zatim taj interes treba pretočiti u ozbiljne strateške programe. Ako tako postupimo i uradimo, onda ne vjerujem da to neće hrvatska politika prihvatiti.

Na kraju, kakav odziv birača očekujete u dijaspori, s obzirom da sva istraživanja pokazuju veliku nezainteresiranost birača iz dijaspore za izbore za Hrvatski sabor?
- Vjerujem kako se izbori približavaju da će odziv birača biti veći. Očekujem mobilizaciju biračkog tijela na dan izbora, kako u Hrvatskoj tako i izvan Hrvatske. Iskreno vjerujem kako Hrvati u BiH i dijaspori neće dopustiti drugima, prije svega mislim na Kukuriku koaliciju, da odlučuju o našoj budućnosti umjesto nas.

{/tabs}