con infoinfo@hdz-grude.org          con tel+387 39  662  064

.

slajder1

thumb_hns-glavnaMostar, 19.4.2011. Na Hrvatskom narodnom saboru (HNS) BiH održanom u utorak, 19. travnja 2011. godine, u Hrvatskom domu Herceg Stjepan Kosača u Mostaru usvojena je rezolucija koja će, kako su istaknuli organizatori Sabora, dati odgovor na "hrvatsko pitanje".

Rezolucija koja se sastoji od 11 točaka, uz ostalo, "osuđuje i odbacuje grubo gaženje izborne volje hrvatskog naroda u BiH iskazane na posljednjim općim izborima u listopadu 2010. na kojima je po drugi put većinskim bošnjačkim glasovima onemogućen izbor legitimnog hrvatskog člana u Predsjedništvo BiH". U Rezoluciji se nedopustivim ocjenjuje djelovanje skupine stranaka u FBiH, koje su "kroz pokušaj dokidanja Doma naroda Parlamenta FBiH kao ustavne institucije za zaštitu vitalnih interesa konstitutivnih naroda u Federaciji BiH, dovele do uspostavljanja neustavne, nezakonite i za hrvatski narod neprihvatljive vlasti FBiH". Rezolucija navodi kako je neformiranjem Kluba Hrvata u Domu naroda Parlamenta FBiH kao jedine ustavne institucije za zaštitu vitalnih interesa konstitutivnih naroda u FBiH, jedina zaštita vitalnih interesa hrvatskog naroda u FBiH prestala postojati. "Na taj način hrvatska izborna politička volja je zanemarena i na kraju poništena, a što je dovelo do uspostavljanja nezakonite, neustavne i hrvatskom narodu neprihvatljive vlasti u FBiH", ističe se u dokumentu.

U Rezoluciji se posebice štetnim smatra suspendiranje ustavnih i zakonitih tijela za provedbu slobodnih i demokratskih izbora u BiH, čime je, kako se navodi, načinjena nenadoknadiva šteta po razvitak demokratskih odnosa, doveden je u pitanje ustavni poredak, funkcioniranje pravne države i ukupan legalitet i legitimitet posljednjih općinskih izbora. U Rezoluciji se pozivaju svi politički subjekti u BiH na vraćanje u ustavne i zakonske okvire, te puno poštivanje većinskog izbornog legitimiteta unutar sva tri konstitutivna naroda,, Također, "politički subjekti i pojedinci koji su volju svog naroda zanemarili i zatrli, a imaju ambicija i pretenzija predstavljati hrvatski narod u BiH", pozivaju se na "pokajanje, povratak u okrilje svog naroda, te jedinstvo i zajedništvo dok svom narodu nisu počinili još veću i nepovratnu štetu". Hrvatski narodni sabor na poseban način smatra odgovornim dio institucija međunarodne zajednice u BiH, koje su svojim, kao se u Rezoluciji navodi, nepravičnim i pristranim djelovanjem bile jednim od uzročnika postojeće demokratske, moralne i ustavno-pravne krize u BiH.

HNS apelira na predstavnike međunarodne zajednice da zauzmu nepristran i pravičan odnos prema svim narodima BiH, da iskoriste svoj autoritet i ovlasti da proces odlučivanja vrate u ustavne i zakonske institucije te na taj način omoguće poštivanje većinske izborne volje sva tri konstitutivna naroda. HNS u Rezoluciji ističe da se svakodnevno nastavlja obespravljivanje hrvatskog naroda. "Stoga toga Hrvatski narodni sabor smatra da samo temeljita reforma Ustava koja bi osigurala potpunu institucionalnu ravnopravnost i novu upravno-teritorijalnu organizaciju zasnovanu na više federalnih jedinica, od kojih bi najmanje jedna bila sa hrvatskom većinom, može da osigura stvarnu ravnopravnost hrvatskog naroda u BiH", navodi se u rezoluciji. HNS smatra da su neophodne i ključne za život hrvatskog nacionalnog bića u BiH izmjene Izbornog zakona BiH kojima će se osigurati izbor legitimnih predstavnika hrvatskog naroda u svim tijelima i na svim razinama vlasti u BiH. U Rezoluciji se navodi da Hrvatski narodni sabor izražava spremnost da na načelima pune ustavne i institucionalne ravnopravnosti hrvatskog naroda sa druga dva naroda i svim građanima u BiH gradi sigurnu, stabilnu, samoodrživu i europski orijentiranu BiH. U rezoluciji HNS obvezuje sve izabrane hrvatske dužnosnike i političke predstavnike na dosljedno poštivanje političke volje hrvatskog naroda BiH, uz punu provedbu dokumenata hrvatskog naroda.
Tijekom zasjedanja utemeljene su institucije HNS-a BiH i to Predsjedništvo i Glavno vijeće HNS-a BiH. Za predsjednika HNS-a BiH izabran je predsjednik HDZ-a BiH dr. Dragan Čović, a za predsjednika Glavnog vijeća izabran je predsjednik HDZ-a 1990 Božo Ljubić. Na Hrvatskom narodnom saboru okupilo se oko 500 izaslanika od 632 pozvana izabrana dužnosnika iz deset stranaka s hrvatskim predznakom (HDZ BiH, HDZ 1990, HKDU BiH, HSP Herceg-Bosne, HSS BiH, Ujedinjena HSP, Demokratski centar BiH, Hrvatski pravaški blok BiH, HSP dr. Ante Starčević Herceg-Bosne), koji su na lokalnim i općim izborima 2008. i 2010. godine izabrani u općinske, gradske, županijske, entitetske i državne institucije. Sabor je sazvan, kako su istaknuli organizatori, zbog konstantnog dekonstituiranja hrvatskog naroda u BiH, što je kulminiralo uspostavom vlasti na razini Federacije BiH bez predstavnika dvije najjače političke stranke s hrvatskim predznakom HDZ-a BiH i HDZ-a 1990.

Usvajanju rezolucije prethodila je kraća rasprava, a posebno oštar u osudi politike SDP-a bio je predsjednik HKDU-a BiH Ivan Musa. Predsjednik HDZ BiH Dragan Čović kazao je kako su se bh Hrvati danas opredjelili za samoodrživu, europsku BiH u kojoj će Hrvati biti jednakopravni s druga dva naroda. -Danas želimo poslati poruku domaćoj i svijetskoj javnosti o potrebi da se BiH uredi po mjeri sva tri njezina suverena naroda, odnosno da je ovakva dvoentitetska BiH neupravljiva, neodrživa i za Hrvate neprihvatljiva, te stvoriti ambijent u kojem će birači iz sva tri naroda kada izlaze na izbore biti sigurni da će ih u vlasti predstavljati oni koje su oni izabrali, kazao je predsjednik HDZ BiH prof. dr. Dragan Čović. Današnji sabor donio je odluke koje će osigurati jednakopravnost Hrvatima i stabilnost Bosni i Hercegovini, kazao je ppredsjednik HDZ 1990 Božo Ljubić. On je dodao kako od stabilne BiH ovisi i stabilnost regije te da današnji skup u Mostaru ima za cilj doprinijeti stabilnosti regije.
Uoči zasjedanja Hrvatskog narodnog sabora mogle su se čuti i optužbe kako dva HDZ-a ovim činom dijele BiH. Prof zagrebačkog sveučilišta dr Zdravko Tomac odbacuje takve optužbe. -Upravo politika SDP-a i stranaka okupljenih oko Platforme ide na ruku velikosrpskoj politici podjele BiH, a ne politika bh Hrvata, izjavio je dr Tomac Skup u Mostar privukao je iznimnu medijsku pozornost u Mostaru, o čemuu svjedoči podatak da ga je pratilo pratilo 130 novinara iz zemlja i inozmstva.

 

"Nadam se da smo ispunili želje svih onih koji su vjerovali da s našeg današnjeg zasjedanja možemo pokrenuti potpuno novu dinamiku političkih, ali i svih drugih aktivnosti u BiH, na dobro hrvatskog naroda, ali i svih drugih u BiH za dobro BiH", kazao je predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović nakon završetka današnjeg zasjedanja Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH u Mostaru.
Tijekom današnjeg zasjedanja utemeljene su institucije HNS-a BiH i to Predsjedništvo i Glavno vijeće HNS-a BiH. Za predsjednika HNS-a BiH izabran je predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović, a za predsjednika Glavnog vijeća izabran je predsjednik HDZ-a 1990 Božo Ljubić.

Na zasjedanju je jednoglasno prihvaćena Rezolucija u kojoj se osuđuje uspostava vlasti u Federaciji BiH bez većinske političke volje Hrvata, te se traži reforma Ustava i Izbornog zakona BiH.

Čović je istaknuo kako su odluke na saboru donešene sukladno ustavu i zakonima BiH. Također, kazao je kako su potporu HNS-u BiH dali i hrvatski predsjednik Ivo Josipović te hrvatska premijerka Jadranka Kosor.

Sabor je sazvan, kako su istaknuli organizatori, zbog konstantnog dekonstituiranja hrvatskog naroda u BiH, što je kulminiralo uspostavom vlasti na razini Federacije BiH bez predstavnika dvije najjače političke stranke s hrvatskim predznakom HDZ-a BiH i HDZ-a 1990.

"Današnjim zasjedanjem smo pokazali da Hrvatski narodni sabor jeste put rješenja političke krize u BiH, ostvarenja hrvatske jednakopravnosti i ostvarenja samoodržive BiH koja će biti podobna i sposobna za euroatlantske integracije.

Mnogo posla je pred nama, ali sam uvjeren da imamo snage i da ćemo uspjeti. Ovaj sabor jeste i institucionalni i politički odgovor hrvatskog naroda na pokušaj izbacivanja iz institucija predstavnika legitimne izborne volje hrvatskog naroda. U budućnosti ćemo pokazati i, uvjeren sam, ispuniti očekivanja hrvatskog naroda i svih onih u BiH kojima je stalo do stabilne i prosperitetne države", kazao je predsjednik HDZ-a 1990 Božo Ljubić.

Što se tiče Glavnog vijeća, Ljubić je kazao kako je to političko izvršno i koordinirajuće tijelo koje će osmišljavati i provoditi politiku HNS-a BiH, ali i također usuglašavati i koordinirati aktivnosti općina i županija s hrvatskom većinom.

"Narednih dana donijet će se akti Glavnog vijeća, njegova struktura, te će se imenovati njegovi ostali članovi, nakon čega će biti jasnije što će biti njegove aktivnosti", kazao je Ljubić.

Što se tiče hrvatskog odgovora na nelegalno formiranje vlasti u FBiH, Ljubić je kazao kako to ne može opstati te da očekuje povlačenje privremene odluke visokog predstavnika i stupanje na snagu odluke Središnjeg izbornog povjerenstva, jer kako je kazao, tek tada se stvaraju uvjeti za formiranje legalne i legitimne vlasti u FBiH.

Tijekom sabora obratili su se i izaslanik hrvatske premijerke Kosor Branko Vukelić, te glavni tajnik Biskupske konferencije BiH Ivo Tomašević koji je prenio riječi botpre biskupa zasjedanju Hrvatskog narodnog sabora. Tomašević je kazao kako biskupi pozivaju Hrvate na slogu i mudrost, a međunarodnu zajednicu da ispravi nepravdu.

Na današnjem Hrvatskom narodnom saboru okupilo se oko 500 izaslanika od 632 pozvana izabrana dužnosnika iz deset stranaka s hrvatskim predznakom (HDZ BiH, HDZ 1990, HKDU BiH, HSP Herceg-Bosne, HSS BiH, Ujedinjena HSP, Demokratski centar BiH, Hrvatski pravaški blok BiH, HSP dr. Ante Starčević Herceg-Bosne), koji su na lokalnim i općim izborima 2008. i 2010. godine izabrani u općinske, gradske, županijske, entitetske i državne institucije.

 

icon Rezolucija Hrvatskog narodnog sabora (HNS) (23.31 kB 2011-04-20 10:09:11)